LPG Fakirleştirici (LPG Blender) nedir?
Nerelerde Kullanılır?

LPG Fakirleştirici, LPG ile havayı istenilen oranda karıştırarak LPG/hava karışımı gaz (SNG) çıkışı veren bir sistemdir. LPG Fakirleştirici, doğal gaz ile çalışmak üzere tasarlanmış ekipmanlar ve tesislerde, doğal gaz kesintileri ve peak shaving ihtiyacı gibi durumlarda LPG’nin yedek yakıt olarak kullanılmasına olanak sağlar.

Yükselen doğal gaz fiyatları nedeniyle, birincil enerji kaynağı olarak LPG’ye geçmek isteyen kullanıcılar da doğal gazla çalışan ekipman üzerinde değişiklik yapmaksızın LPG/hava karıştırıcıyı kullanabilirler.

Bir diğer kullanım senaryosu ise uygun fiyatlı kesintili tarifeden doğal gaz kullanmak isteyen firmalardır. Kesintili tarifenin sağladığı fiyat avantajından yararlanırken, muhtemel kesinti saatlerinde ise otomatik devreye giren LPG/hava karıştırıcı sistemi sayesinde bu kesintilerden etkilenmemek mümkündür.

LPG Oto Gaz – Dökme Gaz

Lpg,  bütan ve propan gazlarının karışımından oluşur. Doğal gaz, benzin ve dizel gibi yakıtlarla karşılaştırıldığında, Lpg den kilogram başına daha fazla enerji alınmaktadır. Lpg nin sera gazı etkisi ‘0’(sıfır) dır. LPG, Sıvılaştırılmış Petrol Gazıdır. LPG, ham petrolün damıtılması, parçalanması sırasında ya da doğal gaz yataklarından elde edilen basınç altında sıvılaştırılan; bütan ve propan gazlarının karışımıdır. Renksiz ve kokusuzdur. Gaz kaçaklarının fark edilmesi için rafineri tarafından özel bileşikler ile kokulandırılır.

Buharlaştırıcılar, soğutma sistemlerinde soğutucu akışkanın sıvı olarak girip buharlaşarak gaz hâle geçtiği bölüm olarak da kullanılır. Soğutucu akışkan, buharlaştırıcının kanallarına girdiğinde soğutulmak istenen maddenin ısısını soğurarak kaynamaya başlar. Bu sayede buharlaştırıcı soğutma sistemlerinin genel amacı olan soğutmayı gerçekleştirmiş olur.

Üreticiler, kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla çok çeşitli evaporatörler geliştirmişlerdir. Vantilatörlü, serpantinli (fanlı) veya cebri konveksiyonlu tip evaporatör en çok kullanılanlardandır. Özel uygulamalar, temas donması için, yassı plaka yüzeylerin kullanımını gerektirebilirler. Ek yeri olmayan boru tesisatı, kenarlarından birbirine kaynaklı iki metal plakanın arsında şekillendirilir veya bu araya yerleştirilir ve plakaların arasındaki boşlukta vakum oluşturulur. Bu plakalar, gruplanarak soğutucuya bir seri akış kalıbı oluşturan raflar halinde de monte edilebilir.

Buharlaştırıcılar, soğutma sistemlerinde soğutucu akışkanın sıvı olarak girip buharlaşarak gaz hâle geçtiği bölüm olarak da kullanılır. Soğutucu akışkan, buharlaştırıcının kanallarına girdiğinde soğutulmak istenen maddenin ısısını soğurarak kaynamaya başlar. Bu sayede buharlaştırıcı soğutma sistemlerinin genel amacı olan soğutmayı gerçekleştirmiş olur.

Üreticiler, kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla çok çeşitli evaporatörler geliştirmişlerdir. Vantilatörlü, serpantinli (fanlı) veya cebri konveksiyonlu tip evaporatör en çok kullanılanlardandır. Özel uygulamalar, temas donması için, yassı plaka yüzeylerin kullanımını gerektirebilirler. Ek yeri olmayan boru tesisatı, kenarlarından birbirine kaynaklı iki metal plakanın arsında şekillendirilir veya bu araya yerleştirilir ve plakaların arasındaki boşlukta vakum oluşturulur. Bu plakalar, gruplanarak soğutucuya bir seri akış kalıbı oluşturan raflar halinde de monte edilebilir.

Bize Ulaşın

Tüm sorularınız için bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Bize Yazın